Kodulehe loomine WordPressiga – kõik millega pead arvestama

Kas sinu ettevõtte koduleht on toimiv? On sul üldse koduleht? On see ka vastav tänastele nõudmistele, mis maksimaalselt kasu toovad? Arvestades praegust keerulist ning eelseisvat ehk isegi veel keerulisemat olukorda, arvan, et pole paremat aega kodulehe loomiskeks, et veebis end potentsiaalsetele klientidele nähtavaks muuta. Toetudes enda kogemusele, kus töötan peamiselt väikeste ning keskmise suurusega ettevõtetega, toon välja minu arvates peamised tegurid, millele on vaja mõelda, enne kui kodulehte tellima minnakse.

Kodulehe loomine WordPressiga- millest alustada?

Kodulehe loomist tuleks alustada kolmest küsimusest

  • Mis on minu ettevõtte kodulehe eesmärk? Kas on eesmärk suurenda ettevõtte tuntust, tutvustada müügimeeskonda, suurendada müügikäivet või hoopis midagi muud. See eesmärk on vaja selgeks teha, et oleks suund, mille poole liikuda.
  • Kellele ma seda teen, kes on minu klient? Kes on see klient, kes kodulehele tulles peaks sooritama nn ostu. Kasulik on luua vähealt 2-3 ostupersoonat. Sedasi tead üsna täpselt, mis on see mure, millele soovitakse lahendust leida ning kuidas Sina saad neid seeläbi õigesti kõnetada.
  • Mida peavad külastajad kodulehel tegema? Kas on see päringuvorm, mille peaks klient täitma, helistama telefoninumbrile, vaatama hinnakirja või sõitma hoopis sinu kontorisse kohale.

Nende küsimuste vastused aitavad luua kodulehe struktuuri, hääletooni ning loomulikult ka sisu.

Milliseks saab ettevõtte kodulehe aadress

Mis on see aadress, mille külastaja brauserireale trükib, et jõuda Sinu kodulehele. Kõige tavapärasemalt on selleks ettevõtte nimi. Juhul, kui nimi on liiga pikk, võib kasutada ka näiteks tähekombinatsioone või hoopis mõnda nimetust, mille järgi Sind tuntakse. Selle aadressi saamiseks, tuleb registreerida domeen, ning et koduleht sellel domeenil tööle hakkaks on vaja investeerida igakuiselt serveriteenusesse.

Mina julgen täna serveriteenuse pakkujaks soovitada nii Zone kui Veebimajutust, kes mõlemad pakuvad nii domeeni registreerimise, kui ka kodulehe majutamise teenust. Kodulehe majutusteenus võimaldab ka oma domeeninimega e-posti  aadresside loomist, nii et saad esinduslikud aadressiga meiliaadressid. Koostöös Veebimajutusega saan pakkuda sooduskoodi, mis annab sulle tervelt pool aastat serveri majutusteenust tasuta.

Sisuhaldusprogramm

Sisuhaldusprogramm kodulehel on see, mis võetakse aluseks lehe loomisel. Mina töötan täna WordPressiga, mis on maailmas enim kasutatav sisuhaldusprogramm. Eeliseks on lai ja väga erineva tasemega arendajate valik ning suur lisapluginate olemas olu, mis muudab arendustööd soodsamaks kui nullist arendamine.

Sisu ettevõtte kodulehel

Sisu luues tuleb taaskord tagasi minna algusesse ning mõelda ostupersoonadele. Nemad on kodulehe külastajad ning neid peaksid nüüd läbi tekstide, piltide ja videote kõnetama. Sisu loomisel tööta läbi juba saabunud küsimused teenuse kohta – see, mis kipub korduma, selle peaksid kodulehele välja tooma. Räägi oma majas nende inimestega, kes igapäevaselt klientidega tegelevad – nemad oskavad anda sisendit kodulehe osadele. Räägi ka klientidega otse – mis neis täna tekitab hirmu, selgusetust ja kuidas seda minimaliseerida. Uuri, milliseid otsingusõnu kasutatakse, et sinu ettevõtte teenuseid leida otsingumootoris. Need märksõnad on üliolulised kodulehele õigete külastajate toomisel.

Kodulehele tekste luues pea meeles:

  • Igal lehel on vaja 3 sekundiga aru saada, millega Sinu ettevõte tegeleb.
  • Sisu luues mõtle, millised on kasutaja hirmud, väljakutsed, vajadused Sinu toodet või teenust ostes. Kirjelda KUIDAS SA KLIENDI MURE LAHENDAD.
  • Too välja oma tugevused – millele keskendud, mis on Sinu eelis konkurendi ees jne.

Arvesta, et külastajad, kes saabuvad kodulehele otsingumootori kaudu ei pruugi siseneda avalehelt, kus kõik justkui alguse saab. Seega peab iga leht olema maandumisleht, andes ülevaate nii ettevõttest, kui suunama klienti tegema soovitud sammu.

Kodulehe kujundus

Kodulehe kujundusel tuleb eelkõige šnitti võtta sinu firma näost. Kui sinu ettevõttel on välja kujunenud oma font, oma pildistiil ja tunnusgraafika, siis peab neid elemente kasutama ka kodulehel.

Kui kõik ettevõtte suhtluskanalid kasutavad alati ühte värvitooni, ühte fonti või samasuguse filtriga pilte, siis muutub sinu bränd kliendile tuttavaks. Ja mis on meile tuttav, seda tahes-tahtmata ka usaldame. Heaks näiteks võib siin tuua näiteks Coca-Cola. Kui näed nende punast tooni, ei tule silme ette ju kiirabi, vaid see vana hea tuttav Coca-Cola- kuigi mõlemad kasutavad oma teenuse turustamisel punast tooni.

Oma visioon lehest ja ülesehitusest, esita alati enne arenudstööde algust veebiarendajale. See plaan võib olla ka joonistus tavalisel a4 paberil. Täna on veebis olemas ka erinevad mockup lahendused, mis aitavad lehest jooniseid luua ja koos veebiarendajaga ka täiendada. Lehe ülesehitusel mõtle, kuidas sinu klient ja ka sinu ettevõtte töötajad oma tööd tulevikus tänu kodulehele lihtsamaks muuta.

Kodulehe funktsionaalsus

See milline on kodulehe funktsionaalsus, ehk see, mida leht tegema peaks – soovitan lihtsat ülesannet.

Võta paber ja kirjuta paberile menüü, mis peaks kodulehel kohe esimesena nähtav olema.
Näiteks: Avalaeht, Firmast, Teenused, uudised, Kontakt jne.
Iga menüüelemendi taha kirjuta, mis see leht sisaldab, ja millist infot. Kas on vaja seda infot kategoriseerida, ja mida siis näiteks iga kategooria all olev leht sisaldab. Võimalusel võib välja tuua ka lingi mõnele sarnasele veebilehele

Tulemus võiks olla midagi sellist:

  • Avaleht – sisaldab sooduspakkumisi, viimast 3 uudist, ettevõtte tutvustus
  • Uudised – kuvatud on viimased uudised, igal uudisel on määratud kategooria. Uudises on näha autor, kuupäev ja galerii
  • Teenused – kuvatakse teenuseid, millele klikkides suunatakse edasi konkreetse teenuse lehele.
    • Konkreetse teenuse lehel on kuvatud teenuse kirjeldus, galerii, vastutav töötaja, kontaktivorm
  • Kontakti leht – kuvatud on ettevõtte juriidilised andmed, kontaktandmed, kontaktivorm ja asukoht Google Mapsis

Selline nimekiri annab arendajale üsna hea ülevaate, mida oma lehelt ootad. Selline nimekiri annab üsna hea ülevaate ootustele lehele.

Peale kodulehe avalikustamist

Minu meelest algab alati tegelik töö kodulehega siis, kui see on avalikuks tehtud. Siis hakkavad kliendid küsima täiendavaid küsimusi, mis annab sulle võimaluse veelgi sisu luua. Siis on näha, millest on lehel puudus ja mis on ebavajalik. Kodulehte luues arvesta sellega, et kodulehe loomine ei lõpe kodulehe avalikustamisega!

Sinu ettevõtte koduleht peab olema dünaamiline ja võimaldama sul areneda koos sellega. Sisuhaldus, mille oled valinud peab võimaldama lisada lehti, uudiseid või muud kasulikku infot; muuta, lisada ja eemaldada sisu ja sisuelemente nagu pildid, vidoed ja muud.

Analüütika

Lehe toimimist on vaja jälgida. 3 statistikarakendust, mille igale lehele lisan

  • Google Analytics – vast maailmas enim tuntud statistikaprogramm, mis peab vaikimisi igal lehel olema. Google Analyticsi annab ülevaate näiteks kodulehe külastajate asukoha kohta, milliseid lehti enim külastati; millise seadmega kodulehte külastatakse jne. Google Analyticsi võimalused on piiritud ja see väärib tundma õppimist.
  • Facebooki Pixel – täna veel selgelt vähe kasutusel olev statistikaplugin. See on Facebooki poolt loodud lahendus, mille suurim eelis on järelturundus, mida oma lehe külastajatele teha saad. Tead ju küll seda olukorda, kus vaadates mõnest poest kardinaid, on järsku need samad kardinad igal hetkel sinu ees.
  • Google Search Console – aitab näha lehe toimimist otsingumootoris. On ju kõigile teada, et märksõnaotsinguga kodulehele saabunud külaline, on kõige suurema ostupotentsiaaliga, kuna ta ise on avaldanud huvi vastava teema kohta. Google Search Console aitab Sul aru saada, kuidas sinu veebileht Google otsimootoris toimib ning milliste otsingusõnadega oled klientidele nähtav.

Kõige parem on, et kõik need statistikaprogrammid on tasuta saadaval kõigi jaoks.

Kodulehe hooldus

Ettevõtte koduleht on vara ja seda tuleb hooldada regulaarselt. Punkt. Võrdleksin seda teenust majaga. Kui Sinu maja enam sooja ei hoia, siis otsid ju lahendusi, kuidas ta jälle soojapidavaks teha. Või kui maja fassaadivärv on enam-vähem siis ikka ju regulaarselt uuendad värvi. Nii ka kodulehega. Uuendused on head – need tavaliselt sisaldavad nii avastatud turvauuendusi kui funktsionaalsuse tõstmist. Vahel võib tekkida probleeme lehe uuendamisel, kus mõned rakendused omavahel ei klapi, kuid tavaliselt aitab olukorra siis päästa kodulehest tagavarakoopia, mida ka teatava regulaarsusega tuleks teha.

Need on minu arvates kodulehe loomise kõige olulisemad teemad, millele mõelda enne ettevõtte kodulehe kodulehe loomiset. Loomulikult on oluline ka järjekindlus kodulehele sisu loomisel ning näiteks sotsiaalmeedia kaudu külatajate toomisel. See kõik on aga järgmine teema – teema millega ei peaks tegelema, enne kui Su töökorras kodueht on külastajatele avatud.

 

Jaga postitust: